Tradycyjna Majańska Ceremonia Kakao

Kakao od pradawnych czasów było i nadal jest uważane za świętą roślinę. Najstarsze podania, zapiski i odkrycia archeologiczne wskazują na to, że używane było rytualnie przez starożytnych Majów w rozmaitych celach. Kakao ma zdolność otwarcia serca i poprowadzenia świadomości w głąb, co owocuje lepszym poznaniem siebie i odblokowaniem drogi do poczucia miłości.

To ceremonia przywołująca pamięć stworzenia człowieka. Powrót do korzeni i osadzenie się w swoim własnym centrum.

Podczas przykładowego rytuału ze starszyzną Majańską przywoływane są archetypy i symbole pochodzące z tradycji ludu Tz’utujil znad jeziora Atitlan.

Kakao użyte podczas ceremonii pochodzi wówczas z wioski Chi Kokov, miejsca, do którego przodkowie Tz’utujil od wieków wyprawiali się pielgrzymując po tę świętą roślinę.

Ceremonia trwa ok 3-4 godzin na którą ubiera się w sposób odświętny, ceremonialny, czyli tradycyjnie w stroju ludowym, bądź na biało. Na spotkanie można wziąć ze sobą instrumenty, gdzie towarzyszą tradycyjne pieśni i muzyka na żywo.

W dniu ceremonii (a najlepiej również dzień przed i po) zaleca się zachowanie czystości energetycznej – unikamy alkoholu, kawy, środków odurzających, papierosów i mięsa, a także stresu.

 

Czym wyróżnia się Tradycyjna Majańska Ceremonia Kakao?

Obecnie w Polsce oferowanych jest wiele ceremonii kakao. Są ceremonie, podczas których po spożyciu kakaowego wywaru uczestnicy zapraszani są do tańca; są i takie, podczas których się śpiewa, słucha muzyki, wykonuje modlitwy na rozmaite sposoby, a nawet ceremonie o zabarwieniu erotyczno/tantrycznym (wykorzystując afrodyzjakowy potencjał kakaowca) które z kolei nie są najlepiej postrzegane przez starszyznę plemienną

Osobiście cieszę się, że Kakao powraca do kategorii rośliny „świętej”, czy „ceremonialnej”, gdyż w takiej kategorii zawsze było i pozostało na ziemiach rdzennych ludów pielęgnujących ten skarb. Pisząc „skarb”, uwzględniam historyczno – społeczny aspekt ziaren Kakaowca.

Kakao zostało sprowadzone z rangi świętości do rangi używki dokładnie tak samo, jak wydarzyło się to z tytoniem, alkoholem oraz kawą (tak, kawa i alkohol również były używane dawniej jako, nazwijmy to: „substancje sakralne”). Dzięki powrocie do formy ceremonii spożywania kakao możemy lepiej zrozumieć jego właściwości i oddziaływanie na kilku poziomach świadomości: ciała, myśli i uczuć. Kakao spożyte w odpowiedni sposób zaprasza nas do medytacji, autorefleksji, introspekcji, a także poprawia ekspresję, umiejętności wyrażania siebie. To taka różnica, jak zaparzenie czarnej herbaty ekspresowej, aromatyzowanej, barwionej, a wzięcie udziału w tradycyjnej chińskiej/japońskiej ceremonii parzenia i picia herbaty.

Czym zatem na tle rozmaitych ceremonii kakaowca wyróżnia się Majańska Ceremonia Kakao?

 
W tradycyjnych plemiennych społecznościach obecnych potomków Majów – K’iche, Kaqchikel, Tz’utujil i w kilkudziesięciu innych, obowiązują rozmaite podejścia do ceremonii kakao. W niektórych z nich ceremonię przygotowują jedynie kobiety (odniesienie do mitologicznego zwrócenia ziarna kobietom), w niektórych łączy się kakao z panelą (cukier trzcinowy), w innych wypija się sam skondensowany wywar z ziaren kakaowca. Zależy to od przekazów i tradycji przodków danej społeczności, a te różnice w samej ceremonii prowadzą do nieco odmiennych efektów. Każdy z dodatków do kakaowego wywaru zgodnie z wierzeniem łączy z inną jakością, energią, wręcz innym światem, który zapraszany jest do naszego wnętrza podczas wypijania.
 
Jednak jedną, bardzo istotną, wspólną cechą jest modlitwa, inwokacja, inkantacja, która odbywa się na głos lub w ciszy w trakcie spożywania kakao. To przywoływanie dwudziestu archetypów, dwudziestu Naguali, wartości i energii, które istnieją w przyrodzie – do swojego wnętrza.
 
Podczas tradycyjnych Ceremonii Kakao, które wykonujemy, opowiadamy o całym tle kulturowym, przywołujemy ważne dla Majów wartości, będące obecne w każdym życiu i za sprawą muzyki i pieśni wprowadzamy uczestników w stan relaksu, skupienia i wewnętrznej obecności.
 
Ceremonia składa się z trzech części, a w pierwszej tuż po otwarciu przyrządzamy wywar wspólnie, wkładając „do garnka” nasze osobiste i globalne modlitwy i intencje.
 
Podsumowując: odbywa się obecnie w Polsce i na świecie wiele ceremonii Kakao i jest to zjawisko powracania do lepszego zrozumienia tego, co niegdyś było święte, a stało się używką. Wszystkie te ceremonie za sprawą mocy kakao mają zdolność uświadamiania tego, co nieświadome i polepszania kontaktu z własną osobą. Jak mówią sami Majowie: Jedni robią to lepiej, inni mniej dobrze. Szczególnie istotny jest szacunek do źródeł tej tradycji.
 
Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych, spragnionych wiedzy do zapoznania się z tradycyjnym podejściem do kakao. Usiądźmy w kręgu we wspólnej medytacji, modlitwie i introspekcji.
 
Więcej o samym kakao jak i również możliwość zamówienia znajdziecie na: GRACIASCACAO.PL
 
Więcej o ceremoniach kakao w kolejnym artykule: CEREMONIE KAKAO